12 grudnia po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią miałyśmy okazję spotkać się na wspólnej wigilii.

Miałyśmy zaszczyt na naszym spotkaniu opłatkowym  gościć

         Pana Prezydenta Czesława Renkiewicza

         Księdza Jaremę Sykulskiego

         Pana Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Leszka Lewoc 

     Panią Bożenę Wojdyła Przewodniczącą Powiatowego Zespołu do spraw orzekania o Niepełnosprawności

   Panią Kierownik Biura Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Agnieszkę Szyszko

   nasze rehabilitantki - Katarzynę Budrewicz i Agnieszkę Leśniewską

  naszą dietetyczkę Magdalenę Mikołajczyk

  Koleżanki Amazonki ze stowarzyszenia w Augustowie

 Naszą uroczystość Uświetniła oprawa muzyczna w wykonaniu Pani Moniki Brezgieł.

Dziękujemy wszystkim koleżankom i gościom za przybycie i spędzenie wieczoru w świątecznej atmosferze.

 

 

 

 

 

 

 

W sobotę 22 października grupa członkiń naszego stowarzyszenia brała udział w II Ogólnopolskiej Konferencji dla kobiet w trakcie i po leczeniu raka piersi "Chcę być świadoma i wiedzieć więcej" w Białymstoku. Uczestniczyłyśmy w wielu ciekawych wykładach, dzięki którym miałyśmy okazję zaktualizować wiedzę na temat naszej choroby.

 

 

 

 

 

 

 

Październik jest miesiącem poświęconym świadomości raka piersi. Z tej okazji wolontariuszki - ochotniczki z naszego stowarzyszenia oraz pani dr Emilia Harasim Piszczatowska z PUZ przeprowadzą lekcje poświęcone profilaktyce raka piersi oraz nauce samobadania wśród uczennic suwalskich szkół średnich. Zaczęłyśmy od III LO, przed nami jeszcze dwa takie spotkania. Zajęcia są dofinansowane ze środków Zarządu Województwa Podlaskiego oraz Miasta Suwałki. 

 

 

1 października 2022 grupa członkiń naszego stowarzyszenia brała udział w 25 Pielgrzymce Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę, był czas na wspólną modlitwę oraz spotkanie Amazonek z całej Polski.  W drodze do Częstochowskiego Sanktuarium odwiedziłyśmy Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, gdzie poznałyśmy poruszającą historię tego miejsca. Miałyśmy również okazję zwiedzania pałacu w Radziejowicach z bardzo ciekawą galerią obrazów Józefa Chełmońskiego

 

 

 

 

 

 

FOREVER dla Suwalskich Amazonek

Grupa młodych, entuzjastycznych kobiet działających w ramach sieci FOREVER zorganizowała zbiórkę pieniężną na rzecz pań po operacji raka piersi. Z zebranych środków zostały zakupione łagodne, polecane kobietom dezodoranty, które dla Suwalskiego Stowarzyszania Amazonka przekazała córka naszej koleżanki Zosi Jedynasty – Małgorzata Horoszczaruk. Serdecznie dziękujemy za ten miły i bardzo praktyczny upominek!

Dezodoranty zostaną przekazane naszym członkiniom na najbliższym spotkaniu.

 

Wyprawa do Gołdapi

20.09.2020 r. Suwalskie Amazonki wyruszyły rajd nordic walking do Puszczy Rominckiej w ramach zadania publicznego "Wstań z kanapy - wygraj z rakiem" dofinansowanego ze środków Miasta Suwałki w czasie, którego odbyło się szkolenie nordic walking, a następnie wspólny marsz z kijkami i zwiedzanie. Oto szczegóły:

Korzystając z pięknej aury  wyruszyłyśmy na wyprawę do Gołdapi. Już po drodze z okien autokaru miałyśmy okazję podziwiać urozmaiconą rzeźbę naszych terenów, zielone jeszcze pagórki a wśród nich mniejsze i większe jeziorka odbijające błękit bezchmurnego nieba.

W Gołdapi Pani Przewodnik od razu przekazała nam solidną porcję informacji związanych z regionem i zachęciła do obejrzenia malowniczej okolicy sanatorium z solidnymi tężniami, które jak dowiedziałyśmy się są czwarte , co do wielkości w Polsce. Miałyśmy też okazje spróbować wód leczniczych. Następnie przeszłyśmy z kijkami nordic-walking zalesionym terenem do kwatery poniemieckiej „Robinson”, gdzie w czasie II wojny światowej znajdowało się centrum dowodzenia lotnictwem. Kolejnym punktem programu było podziwianie panoramy miasta z wysokości wieży ciśnień otoczonej tarasem widokowym. Duże nasłonecznienie skutecznie odkrywało przed nami kolejne plany widokowe. Naprawdę było czym zachwycać się.

Napięty program nie pozwolił nam na dłuższą ucztę widokową, bo zaraz udałyśmy się do miejscowości Rapa słynnej z piramidy, która doczekała się ostatnio gruntownego odrestaurowania. Pani Przewodnik przekazała nam informacje związane z niewyjaśnioną do końca historią tego miejsca. Szeroki, zadbany trakt prowadzący z parkingu ułatwił nam zaliczenie kolejnej trasy „kijkowej.”

W drodze powrotnej do Suwałk zajechałyśmy jeszcze na Trójstyk granic(litewskiej, białoruskiej i polskiej). Malowniczy, pagórkowaty teren podziwiałyśmy maszerując z kijkami, dzięki czemu łatwiej było nam wspinać się na wzniesienia.

Były jeszcze wspólne lody i inne atrakcje kulinarne, dzięki czemu dobre samopoczucie nie opuszczało nas do samych Suwałk.

Wyjazd sfinansowany został ze środków Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

 Wycieczka do Częstochowy 2020

W dniach 21.08. – 23.08.2020r. grupa 30 kobiet z Suwalskiego Stowarzyszenia Amazonka, wraz z zaproszonym księdzem uczestniczyła w wycieczce autokarowej na trasie Częstochowa - Gidle - Oblęgorek – Jaskinia Raj - św. Krzyż – Wąchock. Pielgrzymka była dofinansowana ze środków Miasta Suwałki i środków PFRON.

W trakcie pierwszego dnia zwiedzanie Częstochowy rozpoczęłyśmy od spaceru z przewodnikiem po zabytkowej części miasta. Podziwiałyśmy budowle usytuowane są po obu stronach Alei Najświętszej Maryi Panny, którą przeszłyśmy od początku aż do klasztoru jasnogórskiego. Po zakwaterowaniu i obiadokolacji o godz. 19.30 uczestniczyłyśmy we Mszy św . przed Cudownym Obrazem w intencji zmarłych i żyjących kobiet z naszego stowarzyszenia. Miejsce zakwaterowania było w pobliżu Jasnej Góry, dzięki temu każda z nas mogła swobodnie, we własnym tempie zwiedzać obiekty jasnogórskie a godz.21:00 chętne osoby uczestniczyły w Apelu Jasnogórskim.

Drugiego dnia w godzinach rannych dotarłyśmy do Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach, które kryje historię cudownej figurki Matki Bożej. Obecnie tym miejscem kultu opiekuje się zakon Dominikanów. Następnie przejechałyśmy do Oblęgorka, gdzie W 1900 roku społeczeństwo polskie, w podziękowaniu za 25-letnią pracę, ufundowało Henrykowi Sienkiewiczowi eklektyczny dworek otoczony parkiem w stylu angielskim. W godzinach popołudniowych nasza grupa dotarła w okolice Kielc, gdzie zwiedzałyśmy z przewodnikiem Jaskinię „Raj”- jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych  jaskiń krasowych naszego kraju. Pełne wrażeń, ale i zmęczone skorzystałyśmy z obiadokolacji w ładnie położonym obiekcie hotelowym “Karczówka”, gdzie zostałyśmy też na nocleg.

Trzeciego dnia wyjechałyśmy w godzinach rannych do Św. Krzyża do opactwo benedyktyńskiego na Łysej Górze. Zwiedziłyśmy muzeum klasztorne I uczestniczyłyśmy w niedzielnej Mszy św. W przepięknej scenerii Rezerwatu Przyrody mogłyśmy podziwiać panoramę Gór Świętokrzyskich z platformy widokowej na Gołoborzu. Następnie udałyśmy się do Wąchocka -miasta, które dzięki dowcipom związanym z tym regionem stało się atrakcją turystyczną, a sołtys doczekał się pomnika. Dawną świetność odzyskał też romański klasztor Cystersów z kościołem z końca XII wieku. W narożu zachodniego skrzydła klasztoru znajduje się Muzeum Ojców Cystersów, gdzie zgromadzone są pamiątki poświęcone kolejnym powstaniom narodowym i walce Polaków o niepodległość.

Pełne wrażeń oraz wielu niezapomnianych przeżyć dotarłyśmy w późnych godzinach nocnych do Suwałk.

 

 

We wrześniu 2019 grupa naszych członkiń uczestniczyła w trekingu górskim w Świeradowie Zdroju organizowanym przez Federację Stowarzyszeń "Amazonki". Dzielnie maszerowałyśmy  i reprezentowałyśmy nasze miasto i stowarzyszenie.

 

 

 

8 czerwca 2019 roku został zorganizowany wyjazd sportowo-integracyjny w ramach zadania "Aktywność ruchowa - mój sposób na raka", dofinansowanego ze środków Miasta Suwałki.

Najpierw udałyśmy się do Sejn, których historię poznałyśmy dzięki ogromnej wiedzy naszego Pana przewodnika. Kolejnym punktem programu było szkolenie nordic walking, a następnie wspólny przemarsz ścieżkami Wigierskiego Parku Narodowego. Całość uwieńczyło wspólne, integracyjne ognisko.

 

 

 

1 maja 2020 roku odbyła się Suwalska Majówka Społeczna, na której nie mogło nas zabraknąć! Na naszym stoisku dostępne były materiały edukacyjne na temat raka piersi. Wszystkie chętne osoby mogły poćwiczyć umiejętność badania piersi pod kątem wykrywania niepokojących zmian na fantomie do nauki samobadania piersi zakupionym w ramach zadania publicznego "Weź zdrowie w swoje ręce" dofinansowanego ze środków Województwa Podlaskiego i Miasta Suwałki


 

 

 

 ♥

 

ROK 2018

12 maja 2018 roku odbył się wykład Pani dr Joanny Filipowskiej i Pani mgr rehabilitacji Agaty Pióreckiej z Białostockiego Centrum Onkologii poświęcony zagadnieniom rehabilitacji kobiet po operacji onkologicznej piersi. Dowiedziałyśmy się wielu nowych, interesujących rzeczy na ten temat. Duża zaletą tego spotkania było praktyczne pokazanie jak prawidłowo wykonywać automasaż i ćwiczenia usprawniające odpływ chłonki.