12 grudnia po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią miałyśmy okazję spotkać się na wspólnej wigilii.

Miałyśmy zaszczyt na naszym spotkaniu opłatkowym  gościć

         Pana Prezydenta Czesława Renkiewicza

         Księdza Jaremę Sykulskiego

         Pana Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Leszka Lewoc 

     Panią Bożenę Wojdyła Przewodniczącą Powiatowego Zespołu do spraw orzekania o Niepełnosprawności

   Panią Kierownik Biura Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Agnieszkę Szyszko

   nasze rehabilitantki - Katarzynę Budrewicz i Agnieszkę Leśniewską

  naszą dietetyczkę Magdalenę Mikołajczyk

  Koleżanki Amazonki ze stowarzyszenia w Augustowie

 Naszą uroczystość Uświetniła oprawa muzyczna w wykonaniu Pani Moniki Brezgieł.

Dziękujemy wszystkim koleżankom i gościom za przybycie i spędzenie wieczoru w świątecznej atmosferze.

 

 

 

 

 

 

 

W sobotę 22 października grupa członkiń naszego stowarzyszenia brała udział w II Ogólnopolskiej Konferencji dla kobiet w trakcie i po leczeniu raka piersi "Chcę być świadoma i wiedzieć więcej" w Białymstoku. Uczestniczyłyśmy w wielu ciekawych wykładach, dzięki którym miałyśmy okazję zaktualizować wiedzę na temat naszej choroby.

 

 

 

 

 

 

 

Październik jest miesiącem poświęconym świadomości raka piersi. Z tej okazji wolontariuszki - ochotniczki z naszego stowarzyszenia oraz pani dr Emilia Harasim Piszczatowska z PUZ przeprowadzą lekcje poświęcone profilaktyce raka piersi oraz nauce samobadania wśród uczennic suwalskich szkół średnich. Zaczęłyśmy od III LO, przed nami jeszcze dwa takie spotkania. Zajęcia są dofinansowane ze środków Zarządu Województwa Podlaskiego oraz Miasta Suwałki. 

 

 

1 października 2022 grupa członkiń naszego stowarzyszenia brała udział w 25 Pielgrzymce Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę, był czas na wspólną modlitwę oraz spotkanie Amazonek z całej Polski.  W drodze do Częstochowskiego Sanktuarium odwiedziłyśmy Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, gdzie poznałyśmy poruszającą historię tego miejsca. Miałyśmy również okazję zwiedzania pałacu w Radziejowicach z bardzo ciekawą galerią obrazów Józefa Chełmońskiego

 

 

 

 

 

 

FOREVER dla Suwalskich Amazonek

Grupa młodych, entuzjastycznych kobiet działających w ramach sieci FOREVER zorganizowała zbiórkę pieniężną na rzecz pań po operacji raka piersi. Z zebranych środków zostały zakupione łagodne, polecane kobietom dezodoranty, które dla Suwalskiego Stowarzyszania Amazonka przekazała córka naszej koleżanki Zosi Jedynasty – Małgorzata Horoszczaruk. Serdecznie dziękujemy za ten miły i bardzo praktyczny upominek!

Dezodoranty zostaną przekazane naszym członkiniom na najbliższym spotkaniu.

 

Wyprawa do Gołdapi

20.09.2020 r. Suwalskie Amazonki wyruszyły rajd nordic walking do Puszczy Rominckiej w ramach zadania publicznego "Wstań z kanapy - wygraj z rakiem" dofinansowanego ze środków Miasta Suwałki w czasie, którego odbyło się szkolenie nordic walking, a następnie wspólny marsz z kijkami i zwiedzanie. Oto szczegóły:

Korzystając z pięknej aury  wyruszyłyśmy na wyprawę do Gołdapi. Już po drodze z okien autokaru miałyśmy okazję podziwiać urozmaiconą rzeźbę naszych terenów, zielone jeszcze pagórki a wśród nich mniejsze i większe jeziorka odbijające błękit bezchmurnego nieba.

W Gołdapi Pani Przewodnik od razu przekazała nam solidną porcję informacji związanych z regionem i zachęciła do obejrzenia malowniczej okolicy sanatorium z solidnymi tężniami, które jak dowiedziałyśmy się są czwarte , co do wielkości w Polsce. Miałyśmy też okazje spróbować wód leczniczych. Następnie przeszłyśmy z kijkami nordic-walking zalesionym terenem do kwatery poniemieckiej „Robinson”, gdzie w czasie II wojny światowej znajdowało się centrum dowodzenia lotnictwem. Kolejnym punktem programu było podziwianie panoramy miasta z wysokości wieży ciśnień otoczonej tarasem widokowym. Duże nasłonecznienie skutecznie odkrywało przed nami kolejne plany widokowe. Naprawdę było czym zachwycać się.

Napięty program nie pozwolił nam na dłuższą ucztę widokową, bo zaraz udałyśmy się do miejscowości Rapa słynnej z piramidy, która doczekała się ostatnio gruntownego odrestaurowania. Pani Przewodnik przekazała nam informacje związane z niewyjaśnioną do końca historią tego miejsca. Szeroki, zadbany trakt prowadzący z parkingu ułatwił nam zaliczenie kolejnej trasy „kijkowej.”

W drodze powrotnej do Suwałk zajechałyśmy jeszcze na Trójstyk granic(litewskiej, białoruskiej i polskiej). Malowniczy, pagórkowaty teren podziwiałyśmy maszerując z kijkami, dzięki czemu łatwiej było nam wspinać się na wzniesienia.

Były jeszcze wspólne lody i inne atrakcje kulinarne, dzięki czemu dobre samopoczucie nie opuszczało nas do samych Suwałk.

Wyjazd sfinansowany został ze środków Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

 Wycieczka do Częstochowy 2020

W dniach 21.08. – 23.08.2020r. grupa 30 kobiet z Suwalskiego Stowarzyszenia Amazonka, wraz z zaproszonym księdzem uczestniczyła w wycieczce autokarowej na trasie Częstochowa - Gidle - Oblęgorek – Jaskinia Raj - św. Krzyż – Wąchock. Pielgrzymka była dofinansowana ze środków Miasta Suwałki i środków PFRON.

W trakcie pierwszego dnia zwiedzanie Częstochowy rozpoczęłyśmy od spaceru z przewodnikiem po zabytkowej części miasta. Podziwiałyśmy budowle usytuowane są po obu stronach Alei Najświętszej Maryi Panny, którą przeszłyśmy od początku aż do klasztoru jasnogórskiego. Po zakwaterowaniu i obiadokolacji o godz. 19.30 uczestniczyłyśmy we Mszy św . przed Cudownym Obrazem w intencji zmarłych i żyjących kobiet z naszego stowarzyszenia. Miejsce zakwaterowania było w pobliżu Jasnej Góry, dzięki temu każda z nas mogła swobodnie, we własnym tempie zwiedzać obiekty jasnogórskie a godz.21:00 chętne osoby uczestniczyły w Apelu Jasnogórskim.

Drugiego dnia w godzinach rannych dotarłyśmy do Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach, które kryje historię cudownej figurki Matki Bożej. Obecnie tym miejscem kultu opiekuje się zakon Dominikanów. Następnie przejechałyśmy do Oblęgorka, gdzie W 1900 roku społeczeństwo polskie, w podziękowaniu za 25-letnią pracę, ufundowało Henrykowi Sienkiewiczowi eklektyczny dworek otoczony parkiem w stylu angielskim. W godzinach popołudniowych nasza grupa dotarła w okolice Kielc, gdzie zwiedzałyśmy z przewodnikiem Jaskinię „Raj”- jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych  jaskiń krasowych naszego kraju. Pełne wrażeń, ale i zmęczone skorzystałyśmy z obiadokolacji w ładnie położonym obiekcie hotelowym “Karczówka”, gdzie zostałyśmy też na nocleg.

Trzeciego dnia wyjechałyśmy w godzinach rannych do Św. Krzyża do opactwo benedyktyńskiego na Łysej Górze. Zwiedziłyśmy muzeum klasztorne I uczestniczyłyśmy w niedzielnej Mszy św. W przepięknej scenerii Rezerwatu Przyrody mogłyśmy podziwiać panoramę Gór Świętokrzyskich z platformy widokowej na Gołoborzu. Następnie udałyśmy się do Wąchocka -miasta, które dzięki dowcipom związanym z tym regionem stało się atrakcją turystyczną, a sołtys doczekał się pomnika. Dawną świetność odzyskał też romański klasztor Cystersów z kościołem z końca XII wieku. W narożu zachodniego skrzydła klasztoru znajduje się Muzeum Ojców Cystersów, gdzie zgromadzone są pamiątki poświęcone kolejnym powstaniom narodowym i walce Polaków o niepodległość.

Pełne wrażeń oraz wielu niezapomnianych przeżyć dotarłyśmy w późnych godzinach nocnych do Suwałk.

 

 

We wrześniu 2019 grupa naszych członkiń uczestniczyła w trekingu górskim w Świeradowie Zdroju organizowanym przez Federację Stowarzyszeń "Amazonki". Dzielnie maszerowałyśmy  i reprezentowałyśmy nasze miasto i stowarzyszenie.

 

 

 

8 czerwca 2019 roku został zorganizowany wyjazd sportowo-integracyjny w ramach zadania "Aktywność ruchowa - mój sposób na raka", dofinansowanego ze środków Miasta Suwałki.

Najpierw udałyśmy się do Sejn, których historię poznałyśmy dzięki ogromnej wiedzy naszego Pana przewodnika. Kolejnym punktem programu było szkolenie nordic walking, a następnie wspólny przemarsz ścieżkami Wigierskiego Parku Narodowego. Całość uwieńczyło wspólne, integracyjne ognisko.

 

 

 

1 maja 2020 roku odbyła się Suwalska Majówka Społeczna, na której nie mogło nas zabraknąć! Na naszym stoisku dostępne były materiały edukacyjne na temat raka piersi. Wszystkie chętne osoby mogły poćwiczyć umiejętność badania piersi pod kątem wykrywania niepokojących zmian na fantomie do nauki samobadania piersi zakupionym w ramach zadania publicznego "Weź zdrowie w swoje ręce" dofinansowanego ze środków Województwa Podlaskiego i Miasta Suwałki


 

 

 

 ♥

 

ROK 2018

12 maja 2018 roku odbył się wykład Pani dr Joanny Filipowskiej i Pani mgr rehabilitacji Agaty Pióreckiej z Białostockiego Centrum Onkologii poświęcony zagadnieniom rehabilitacji kobiet po operacji onkologicznej piersi. Dowiedziałyśmy się wielu nowych, interesujących rzeczy na ten temat. Duża zaletą tego spotkania było praktyczne pokazanie jak prawidłowo wykonywać automasaż i ćwiczenia usprawniające odpływ chłonki.

 

 

Wywiad w Radiu 5

 

https://radio5.com.pl/rak-to-nie-wyrok/

Amazonki w telewizji

Suwalska telewizja wyemitowała ostatnio na swej antenie materiał o naszych paniach pod tytułem "Amazonki walczą z mitami". Link przedstawiamy poniżej.

https://youtu.be/XMxK79_Mqn4

Wigilia 2016

14 grudnia w restauracji "Na Starówce" odbyła się uroczysta Wigilia Suwalskiego Stowarzyszenia Amazonka.

Oprócz naszych kochanych pań z zaproszenia skorzystali także inni goście, którzy na co dzień mają istotny wkład w działanie naszego klubu; między innymi prezydent miasta Suwałki pan Czesław Renkiewicz oraz pani Ewa Sidorek, Honorata Rudnik, Bożena Wojdyła, Alicja Roszkowska, Katarzyna Budrewicz, pan Leszek Lewoc, ks. Jarema Sykulski, a także przedstawicielki augustowskiego klubu Amazonka. Jak widać na zdjęciach wszystkim udzielił się świąteczny nastrój nadchodzących dni.

 

Suwałki w obiektywie Amazonek - pokaz kalendarza

17 listopada miało miejsce uroczyste zaprezentowanie kalendarza na 2017 rok, w którym pokazane są zdjęcia wykonane przez nasze panie. Było to zwieńczenie kilkumiesięcznej pracy na warsztatach fotograficznych, prowadzonych pod czujnym okiem znanego suwalskiego fotografa, pana Krzysztofa Mierzejewskiego, które miały szansę odbyć się dzięki dotacjom z Urzędu Miasta Suwałki.

Oprócz naszego fotograficznego mentora w wydarzeniu wzięła udział pani Alicja Andrulewicz, naczelnik wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Miasta Suwałki. Miło nam poinformować, że wszystkim przybyłym owoce naszej pracy niezwykle przypadły do gustu.

Pragniemy także podziękować pani Alicji Roszkowskiej, która udostępniła nam swoją przepiękną salę. Jeśli ktoś jest zainteresowany nabyciem naszego kalendarza prosimy o kontakt.

  

 

 

Na przełomie września i października 30 z nas uczestniczyło w wycieczce autokarowej na trasie Licheń – Poznań – Kórnik – Częstochowa. Pierwszego dnia zwiedziłyśmy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu oraz pozostałe obiekty poświęcone ważnym osobom i wydarzeniom z historii Kościoła i Polski. Kolejny dzień upłynął na zwiedzaniu Poznania oraz Zamku i Powozowni w Kórniku.

Pierwszego października uczestniczyłyśmy w XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę, która odbywała się pod hasłem „Miłosierdzie ocala”. W tym niecodziennym spotkaniu Amazonek wzięło udział około 10 tys. kobiety z Polski – reprezentantki ponad 200 klubów z naszego kraju oraz delegacje z Niemiec, Czech i Słowacji. Honorowym gościem była małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser – Duda.

 

Suwalskie Amazonki co roku mają możliwość uczestniczenia w pielgrzymce dzięki dofinansowaniu przez PFRON, Urząd Miejski w Suwałkach oraz Urząd Marszałkowski.

  

Warsztaty „Nie tylko leki leczą”

Dzięki wsparciu naszych wspaniałych sponsorów w dniach 23 – 28 maja 2016r. grupa naszych członkiń uczestniczyła w warsztatach psychonkologicznych ­ „Nie tylko leki leczą” zorganizowanych przez Stowarzyszenie Unicorn w Krakowie.

Całe dnie wypełnione były ciekawymi zajęciami: warsztatami z psychologiem, muzykoterapią, zajęciami ruchowymi, marszami nordic walking, spotkaniami z dietetykiem, onkologiem czy wizażystką. Nie można też nie wspomnieć o jedzeniu, które serwowano nam w ośrodku – wszystko było przygotowywane zgodnie z wytycznymi diety antyrakowej.

Czas pobytu był doskonale zorganizowany, jednak udało nam się też sporo zwiedzić. Odwiedziłyśmy krakowski rynek, Wawel, Tyniec i Łagiewniki oraz zdobyłyśmy dwa kopce: Kościuszki i Piłsudskiego.

Z głębi serca polecamy wszystkim taki wyjazd. Jest to doskonała możliwość na odstresowanie się i naładowanie akumulatorów.

 

 

 

 

Majówka 2016 - Turtul

 

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - takim frazesem można by streścić nasz ostatni wypad za miasto, który udowodnił, że nie na marne Suwalszczyzna uznawana jest za jeden z najpiękniejszych regionów Polski.

W sobotę 14 maja 2016 roku ponad 20 pań z naszego stowarzyszenia wybrało się na majówkę do Turtula położonego w dolinie Czarnej Hańczy, będącego częścią Suwalskiego Parku Krajobrazowego, współfinansowaną ze środków Urzędu Miasta Suwałk w ramach zadania "Aktywność ruchowa - mój sposób na raka". Już po drodze słychać było w autokarze zachwyty widokami roztaczającymi się za oknem.

Około godziny 1030 byłyśmy na miejscu, gdzie pod czujnym okiem pani Alicji Ołowniuk odbyłyśmy krótką rozgrzewkę przy muzyce i szkolenie z technik nordic walking, dyscypliny sportu od kilku lat nieustannie zdobywającej coraz większą popularność, a potem wyruszyłyśmy marszowym krokiem w drogę.

Trasa wędrówki przebiegała wzdłuż zielonego i niebieskiego szlaku turystycznego i zajęła nam nieco ponad 2 godziny, podczas których nasz mały peleton przebył około 8km. Równe tempo i czasami niemałe pagórki do pokonania nie przestraszyły jednak nikogo i pomimo coraz rzewniej padającego deszczu dzielnie szłyśmy przed siebie.

Zmęczone i mokre, ale nieprzerwanie w świetnym nastroju wróciłyśmy do Turtula, gdzie czekało już na nas ognisko i kiełbaski.

Po należytym posiłku przewodnicząca Suwalskich Amazonek, Małgosia Steckiewicz, podziękowała panu Marcinowi Sznelowi, przedstawicielowi Suwalskiego Parku za pomoc w organizacji majówki i miłe przyjęcie.

 

Obejrzałyśmy również film pokazujący tamtejsze rejony z lotu ptaka, które pomimo innej perspektywy były tak samo zachwycające jak krajobrazy, jakie wcześniej podziwiałyśmy na własne oczy. Dowiedziałyśmy się również o licznych ciekawych warsztatach i szkoleniach organizowanych przez Park.

 

Po godzinie 16 wróciłyśmy do Suwałk. Każda z nas prócz uśmiechu prawie nie mieszczącego się na twarzy i przepięknych widoków wyrytych na stałe w pamięci, przywiozła ze sobą do domu pewność, że to nie ostatnia nasza wspólna majówka.